DĖVĖTA TEKSTILĖ: KUR DEDAME?

Keičiantis orams, peržiūrime savo drabužinės turinį, periodiškai nusprendžiame atsisakyti vieno ar kito daikto. Kur dėti nebereikalingus rūbus, avalynę ir kitus tekstilės gaminius?

Kalbame apie galimybes tai padaryti tinkamai, nesudėtingai, nesugaištant daug laiko.


Galimybės dalintis

Jeigu daiktas kokybiškas, nenudėvėtas ir dar tinkamas naudoti, tik mums pabodęs ar nebepatinkantis dūla drabužinėje:

 • pasiūlome giminaičiui, draugui ar pažįstamam – dalinamės, keičiamės ir dovanojame;

 • surengiame patys ar sudalyvaujame kitų organizuotame mainų vakarėlyje. Taip atsinaujiname aplinkai draugišku būdu ir dar puikiai praleidžiame laiką(!);

 • parduodame, pasinaudodami gausybe veikiančių elektroninių pardavimo platformų ir socialinių tinklų grupių;

 • parduodame blusų, bagažinių, mamyčių ir kt. turguose;

 • nunešame priduoti į komisus ir tokiu būdu papildomai užsidirbame;

 • nunešame į dėvėtus rūbus priimančias naujų rūbų prekybos vietas, kur senus galime išsikeisti į nuolaidą naujiems! H&M tinklo parduotuvėse priimami dėvėti bet kokio prekės ženklo ir bet kokios būklės rūbai, kurie vėliau nukreipiami rūšiavimui, pakartotiniam naudojimui ar perdirbimui. Dalis šio tarptautinio projekto apimtyse surinktų rūbų, perdirbta į naujus tekstilės pluoštus ir džinso gaminius, jau grįžo į parduotuvių lentynas (http://hm.info/15rv6 #HM) kaip naujos tvarios mados kolekcijos „Close The Loop“ dalis;

 • susisiekiame su artimiausia Caritas ar kita paramą daiktais priimančia labdaros organizacija. Aukojame kokybiškus, esamam sezonui tinkamus daiktus, suprasdami, kad šios organizacijos nėra daiktų saugyklos, tuo labiau – atliekų tvarkytojai;

 • dovanojame, paskelbdami apie tai specializuotose elektroninėse svetainėse ar grupėse socialiniuose tinkluose;

 • nuvežame į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę ir dedame į jose stovinčius tekstilės konteinerius (kiekvienoje savivaldybėje veikiančių aikštelių adresus, darbo laikus ir kt. informaciją galite rasti Aplinkos apsaugos agentūros puslapyje);

 • metame į specialius tekstilės surinkimui skirtus konteinerius, kuriuos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Neringos, Trakų gyventojai gali rasti kai kuriose antrinių žaliavų konteinerių pastatymo vietose (tekstilės konteinerių sąrašas Vilniuje). Į šiuos konteinerius metami švarūs ir į plastikinius maišus supakuoti drabužiai, avalynė, patalynė, antklodės, užuolaidos, minkštieji žaislai bei kiti tekstilės gaminiai. Kol kas vienintele tokia Lietuvoje, UAB „Dėvėdra“ organizuojama konteinerine sistema surinkti rūbai, avalynė ir kita tekstilė toliau rūšiuojami į galimus dėvėti pakartotinai, nebetinkamus naudoti pagal paskirtį, bet tinkamus panaudoti kitaip ar perdirbti,  ir po rūšiavimo liekančias atliekas. Tinkami naudoti daiktai parduodami, dalis atiduodama labdaros organizacijomis. Iš netinkamų naudoti pagal paskirtį natūralių pluoštų gaminamos šluostės, sintetiniai rūbai perdirbami į sintetinius polimerinius audinius, seni paltai, švarkai ar pan. rūbai gali būti panaudojami baldų vatos, čiužinių ir izoliacinių plokščių gamyboje. Po rūšiavimo liekantys drabužiai, avalynė ir kitos tekstilės atliekos nukreipiami deginimui arba šalinimui sąvartyne.


  Deja, kartais tenka matyti tokius konteinerius stovint apšnerkštose aikštelėse, vasaros metu neretai perpildytus, sulaužytus arba sudegintus po vandalų ir asocialių asmenų išpuolių. Tais atvejais entuziazmo naudotis konteinerine tekstilės surinkimo sistema dažnam nelieka.


  tekstile_foto_1

  Foto: Re partneriai


Žinote daugiau sprendimų? Rašykite, pasidalinkite mūsų Facebook paskyroje Re partneriai.

Galimybės panaudoti kūrybiškai, prikeliant naujam gyvenimui

O gal neverta atsisakyti? Gal pakanka daiktą pataisyti, pakeisti pabodusius ar nusidėvėjusius jo elementus, persiūti, perdažyti ar kitaip atnaujinti, kad tarnautų mums naujai? Nuostabūs pavyzdžiai – „Šarka. Daiktų kelionės“ ir jos #nulispliusnulislyguvienas lentyna, „Alisos dovanėlės“ ir „Second Soul antras šansas dėvėtiems.

Net jei daiktas nebetinkamas naudoti pagal savo paskirtį, gal nedidelių pastangų dėka jį galima pritaikyti kitokiam panaudojimui mūsų buityje (pvz., iš patalynės užvalkalų, užuolaidų ir kt. audinių pasiūti maišelius, iš senų rankšluosčių supinti kilimėlius, sukarpyti šluostėms ir t.t.)? Daugiau idėjų – http://repartneriai.lt/ideju_kampas/sena-nauja-stilinga/.


tekstile_foto_2aFoto: Re partneriai

Galimybės turėti mažiau, bet pakankamai

Nevergaukime turėjimui. Ne mes, o rūbai turi mums tarnauti. Minimalistinis požiūris leis sutaupyti nervų, pinigų, begales laiko.

Auksinės taisyklės mažiau komplikuotai buičiai:

 • periodiškai susitvarkyti savo spintą, kad visada žinotume ir rastume, kas ten padėta;
 • nešioti, o ne kaupti („juodai dienai“);
 • ateinantiems sezonams norėti mažiau;
 • naudotis rūbų nuomos paslaugomis;
 • nesibodėti rinktis rūbų „iš antrų rankų“;
 • pirkti tik gerai apgalvojus poreikius;
 • domėtis, kas, kur, iš ko ir kokiomis sąlygomis gamino jūsų perkamus daiktus;
 • orientuotis į kokybę, ilgaamžiškumą ir universalumą.

 

Juk gyvenimo pilnatvė slepiasi tikrai ne nuo naujausių mados atributų gausos lūžtančioje spintoje…


(Re)partneriai (2016 m. spalis)

Viršelio foto: www.flickr.com/photos/artbystevejohnson/5423374464