PLASTIKAS VISUR. APIE MIKROPLASTIKUS

Mikroplastiko dalelių gausu mūsų dantų pastoje, odos šveitiklyje, dušo gelyje, pamėgtame veido kreme, makiažo priemonėse…

Pratęsiant temą „Liepa be plastiko“, kalbame apie mikroplastiką (#Microbeads) – tas mažas plastiko daleles, kurios plika akimi įžiūrimos kai kuriose mūsų veido ir kūno priežiūros bei kosmetikos priemonėse. Ar dažnas atkreipiame dėmesį į tai, kad visiems įprastų priemonių (ypač dantų pastos, odos šveitiklių, muilų ir dušo gelių, kremų ir kt.) sudėtyje puikuojasi polietilenas (PE), polipropilenas (PP), polietileno tereftalatas (PET) ar polimetilmetakrilatas (PMMA)? Rekomenduojame nepatingėti pasidomėti, kiek taip paženklintų pakuočių šiuo metu jūsų vonios kambaryje…

Mikroplastikas sudetyjeFoto: Re partneriai (“Sėkmingų” skaitinėjimų rezultatas)

Mikroplastikai (vad. <5 mm dalelės) naudojami norimai produkto konsistencijai, spalvai išgauti ar šveitimo efektui išgauti. Ir net jei kai kuriais atvejais reali šių medžiagų įtaka taip reklamuojamam rezultatui išlieka diskutuotina, vartotojui dantų pasta (pvz.) su skaidriais ar nepermatomais įvairiausių spalvų grūdeliais dėl menamo šveičiamojo, dantenas masažuojančiojo ar kitokio poveikio atrodo žymiai patrauklesnė. Perkamumas nemažėja!

Ir nors šios dalelės atrodytų labai mažos (dažniausiai naudojamos vos smėlio grūdelio dydžio), tačiau neigiami padariniai joms patenkant į aplinką ir keliaujant gyvųjų organizmų mitybos grandinėmis (įskaitant žmogaus) – sunkiai suvokiamo masto! Plačiau apie mikroplastiką ir jo poveikį aplinkai skaitykite Lietuvos gamtos fondo puslapyje (http://www.glis.lt/?pid=1&news_id=472; Mikroplastikai – nematomas pavojus jūroje; 2015-11-23).

Klausite, nejaugi nėra natūralių, nepavojingų aplinkai ir sveikatai medžiagų? Aišku, kad tokių apstu, tačiau gamintojams plastikas – gerokai priimtinesnis sprendimas (technologiniu, gamybos kaštų ir kt. aspektais), tuo labiau, kad tai vis dar nedraudžiama. Kol vartotojus tokia produkcija tenkina, būtinybės kažką keisti nėra.

Microbeads

Foto: https://www.flickr.com/photos/noaamarinedebris/12822245515

Ką daryti?

Skaitykime, kas parašyta etiketėse. Asmens priežiūros ir kosmetikos priemonių asortimente gausu produkcijos su natūraliomis šveičiančiomis medžiagomis (šveitimui naudojami įvairūs augalinės kilmės cukrūs, jūros, Negyvosios jūros ar Himalajų druskos, maltos įvairiausios grūdinės kultūros, malti vaisių ir uogų kauliukai, kavos tirščiai…). Nekalbant apie tai, kad internetas tiesiog sprogsta nuo daugybės įvairiausių naminių natūralių priemonių pasigaminimo receptų!

Rinkimės kuo daugiau natūralių ingredientų turinčias priemones ir neužmirškime galimybės patiems pasigaminti naminių.

… Nebent jums malonu ir toliau dalyvauti šioje masinėje “plastifikacijos” puotoje…


(Re)partneriai (2016 m. liepa)


Viršelio foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toothpasteonbrush.jpg